עולם העבודה משתנה. ואתם?

עולם העובדה של היום רחוק כמזרח ממערב לעולם בו הורינו והוריהם עבדו – שונה אפילו מהתחום לפני עשור. כיצד השינויים הדרמטיים בו משפיעים על הכישורים והתכונות הנדרשים מאתנו, הבוגרים הטריים?
November 14, 2019
שוק העבודה

תהליך המחשוב בתעשיות רבות והתפתחות של טכנולוגיות חדשות משנה את עולם התעסוקה העתידי מקצה לקצה. מקצועות חדשים צוברים תאוצה בעוד עיסוקים קודמים מתחילים להיות פחות משמעותיים. למרבה המזל, ישראל, שמצאה עצמה כבר לפני מספר עשורים בחזית הטכנולוגיה והחדשנות מוכנה לשינויים הללו. חברות ההייטק מתמקדות בחדשנות ומפתחות את הפתרונות העתידיים וכעת גם האוניברסיטאות והמכללות מתחילות לשנות את תוכניות הלימודים בהתאם לדרישות השוק החדש. אילו שינויים צפויים לנו?

מעבר לכלכלה שיתופית ואוטומציה בייצור
את המוניות הוותיקות מחליפים נהגי אובר בעולם ואת המשרדים המנצנצים הפרטיים מחליפים אט אט חללים שיתופיים בהם בעלי מקצועות חופשיים עובדים במהלך היום. פועלי ייצור מוחלפים במכונות חדישות אך עיסוק חדש נוצר – תכנון אוטומציה במפעלים.
האקדמיה מכינה את העובדים היום פחות לעבודות השחורות במעבדות או חדרים נקיים ויותר בתכנון, יוזמה וניהול של פעולות אלה תוך הקניית כישורי ניהול, יוזמה וראיה מערכתית.

שילוב של מספר תחומים
שוק העבודה החדש מחייב ידע בתחומים מגוונים. מנהל טוב אינו מכיר רק את הפן הארגוני אלא מקבל ידע גם על הטכנולוגיות הקשורות לנישה בה הוא פועל, זקוק ליכולות שיווק, הבנה של צרכי לקוח, יכולת לזהות מגמות חדשות בשווקים, יצירת בידול מהמתחרים ועוד כישורים נוספים שמנהלים לפני שלושה עשורים לא היו חייבים להכיר. גם העובדים תחתיהם נדרשים לחשיבה מעבר לקופסה ומצופה מהם להציע רעיונות חדשים.

הקמת עסקים פרטיים
לצד העבודה במקצועות מבוקשים כשכירים אנו רואים כמות גדולה של עסקים פרטיים הנפתחים. חלקם במודל הקלאסי של עסק פיזי כמו חנות קמעונאית או עסק לממכר שירותים ועסקים רבים אחרים שנפתחים מהבית או משטחי עבודה משותפים בסגנון WeWork. על מנת להיות מוכנים לשוק העבודה המשתנה חשוב לפתח גמישות מחשבתית בנוגע לדרך ההעסקה. הן כמעסיקים פוטנציאליים בעתיד והן כנותני שירותים חשוב לדעת לנהל זמן ביעילות גם אם אין מנהל ישיר מולכם, לפתח אחריות לסיים משימה גם אם היא מופיעה על תוכנת המשימות ולא נאמרה באופן אישי ולבחון מתי אתם מוכנים להקים עסק עצמאי בתחום שלכם?

כניסת דור ה Z לשוק העבודה
הדור הצעיר החדש המסיים בתקופה זו את הצבא מתחיל להשתלב במקומות העבודה עם גישה שונה. הוא מצפה לזכויות רבות יותר, מעוניין להיות יותר מעורב אך עם זאת מגלה נאמנות רבה יותר למקום העבודה מהוריו. המנהלים החדשים לומדים כיצד להניע את העובדים בעלי הגישה השונה ולנתב את היצירתיות הזו לטובת הארגון.

לסיכום, עולם העבודה המשתנה לנגד עינינו מחייב שינוי הן בהלך המחשבה של מחלקות הגיוס בארגון והן בשינוי של העולם האקדמי כמו מתן אפשרות לסטודנט לבחור למסלולים רב תחומיים (אינטרדיסציפלינריים), פיתוח יכולות של יזמות ומנהיגות, שיפור והבנת האינטליגנציה הרגשית הנדרשת בעבודה עם עמיתים לעבודה ועובדים הכפופים למנהל והקניית הידע הטכנולוגי הדרוש על מנת לייעל תהליכים בארגון במשרות ניהוליות בעתיד.

ההרשמה בעיצומה