מורן ציפר גולדנברג

מורן ציפר גולדנברג

תואר ראשון בפסיכולוגיה (.B.A)
יזמית חברתית בתחום הבין-דורי.
"ברגע שנפקחות העיניים לסוגיות השונות בחברה שלנו, קשה לעצום אותן חזרה ולהתעלם מהן"

"במהלך הלימודים לתואר חשבתי שארצה להשתלב בעולם העסקי. עבדתי במשאבי אנוש בחברת הייטק. העבודה הייתה מדהימה מבחינת הנוחות והתנאים. גם התחברתי מאד לאנשים שעבדתי איתם. יחד עם זאת, כשהייתי חוזרת הביתה הרגשתי ריקנות. הרגשתי שחסרה לי תחושת הסיפוק והעשייה המשמעותית.

כאשר התחלתי להתנסות בתחום הציבורי, דרך פורום "תג מאיר", הבנתי כמה תחושת הסיפוק חשובה לי, וכך בהדרגה עברתי לעולם החברתי-ציבורי. אני חושבת שברגע שנפקחות העיניים לסוגיות השונות בחברה שלנו, קשה לעצום אותן חזרה ולהתעלם מהן".

כבר בלימודים באקדמית, החלה הזיקה של מורן לעשייה הציבורית:

"בשנה האחרונה ללימודים, פרופ' נעמי חזן הנחתה אותי בכתיבת סמינר בחוג לסוציולוגיה. הנושא אותו בחרתי לחקור היה "תג מחיר". במהלך השנה חיברה אותי נעמי לארגון "תג מאיר"- פורום ארגונים אשר פועל למניעת פשעי שנאה וגזענות. עם סיום כתיבת העבודה הסמינריונית, ביקש יו"ר הארגון, גדי גבריהו, לקרוא את העבודה וזימן אותי לראיון. מאז ועד היום אני מקדמת מדיניות של פורום "תג מאיר". משמעות התפקיד היא העלאת הנושא על סדר היום הציבורי, קידום דיונים בוועדות השונות בכנסת וניסוח הצעות חוק בנושא.

רבים מהאנשים בוחרים ללמוד בבית הספר למדעי ההתנהגות מתוך שאיפה להתקדם דווקא בתחום הפסיכולוגיה. אני חייבת להודות כי מתחילת השנה הראשונה הבנתי כי תשוקתי הגדולה יותר היא דווקא ללימודי הסוציולוגיה. הרגשתי לאורך כל התואר כי עיניי נפקחות יותר ויותר ככל שאנחנו לומדים. הדרך בה אני רואה את החברה שלנו כיום, והדרך בה ראיתי את החברה שלנו לפני התואר, היא שונה לחלוטין.

נכון, יש לכך חסרונות, והשינה נודדת בלילה כשערים לבעיות ולמורכבויות בחברה שלנו. אך מנגד, זה מניע לפעולה. זה גורם לך להבין שאפשר אחרת, אפשר לשנות וצריכים להיות אקטיביים".

זיכרון בסלון

מעבר לפעילות ב"תג מאיר", פעילה מורן בפרויקט מרתק נוסף בשם "זיכרון בסלון", המיועד לחבר בין ניצולי שואה לבין הדור הצעיר, והיא מספרת עוד עליו:

"לפני שנתיים נחשפתי לפרויקט 'זיכרון בסלון'. התחלתי כ'מובילת קהילה', אך עד מהרה הבנתי כי את הסיפוק הגדול ביותר אני חווה בשיחות האישיות עם ניצולי שואה. וכך עברתי להיות אחראית תחום אנשי העדות בפרויקט.

קיימתי אלפי שיחות עם ניצולי שואה, בהן סיפרתי להם על הפרויקט ועל ההזדמנות לספר את הסיפור בצורה אינטימית ושונה, בסלון של צעירים ברחבי הארץ. הופתעתי לגלות עד כמה הביקוש מצד הניצולים היה גדול. חלקם אף אמרו כי לא סיפרו את הסיפור עד למפגש של זיכרון בסלון. משהו באווירה החמימה והמאפשרת שיש בסלון עזר להם להיפתח ולהרגיש בנוח.

ריגש אותי מאד שניצולים ששוחחתי איתם בשנה שעברה, התקשרו אלי השנה לוודא כי גם הפעם אנו מזמינים אותם להתארח בסלון. מאז ועד היום אני ממשיכה ללוות את הפרויקט בתחום אנשי העדות. בשנה האחרונה כחצי מיליון איש, בארץ ובעולם, אירחו והתארחו בזיכרון בסלון. המספרים הגדולים רק מעידים על הצורך הרב שהיה לדור הצעיר, לניצולים עצמם ולחברה כולה בפלטפורמה נוספת המאפשרת להתחבר ולזכור.

דרך הפעילות במיזם "זיכרון בסלון", הגיעה מורן לארגון "דור לדור", ובשנה האחרונה, בנוסף לשלל פעילויותיה האחרות, מורן גם מנהלת פעילות הארגון:

עדי אלטשולר שיזמה את 'זיכרון בסלון', זיהתה את התשוקה שלי לעבודה עם הדור הוותיק וחיברה אותי לארגון 'דור לדור'. 'דור לדור' שם לעצמו למטרה להפיג את בדידותם של הקשישים ע"י יצירת חיבור בין-דורי. כיום, ישנם בישראל כ-950,000 קשישים ושליש מתוכם מגדירים עצמם כבודדים! אנו בארגון "דור לדור" מזמינים צעירים להשתלב בפעילות בין דורית.

ישנן מספר תכניות שדרכן ניתן לקחת חלק:

'דורות' – יצירת קשר חברי ארוך טווח בין קשיש בודד לצעיר. המפגשים מתקיימים בביתו של הקשיש אחת לשבוע. נכון להיום יש כ-300 חיבורים כאלה בארץ.
'עזרה בדרך' -מוקד פניות שאליו מתקשרים קשישים שצריכים סיוע בדברים נקודתיים (סיוע במחשב, החלפת נורה, ליווי לקופ"ח/לרופא, שיפוץ בבית וכו'). למעלה מ-60 צעירים חברים בקבוצת וואטספ מרגשת ומיוחדת במינה שבה אנו מציפים את הפניות והם עוזרים לנו לבצע אותן.
'ושמחת בחגך' – אירועי שיא בין דוריים בחגים (ליל סדר משותף, שיפוץ בתים לקראת פסח, נשף פורים בין- דורי, הדלקת נרות בין דורית וכו').
לפני חודש וחצי, הקמנו יוזמה חדשה במסגרת הפעילות של ארגון 'דור לדור', הנקראת 'מסביב למדורה'. בל"ג בעומר האחרון, התארחו למעלה מ-100 נציגים מדור המייסדים (פלמ"חניקים, אצ"ל, לח"י, הגנה וכו') במדורות של צעירים ברחבי הארץ וסיפרו על החוויות מאותם הימים.

מטרת היוזמה הייתה לחבר את הדור הצעיר לסיפורי הקמת המדינה. אנו נמצאים בשנים האחרונות בהן יש לנו הזדמנות לשמוע ממקור ראשון על החוויות והסיפורים מהימים ההם. המדינה, משקיעה רבות בשימור המבנים ואתרי המורשת, אנו ראינו לנכון להשקיע באנשים, בסיפורים ובזיכרונות ולפעול לשימורם והעברת המסר לדורות הבאים.

הופתענו לגלות עד כמה הביקוש מצד דור המייסדים עצמו היה גדול. נדמה היה שהם רק חיכו להזדמנות שמישהו ישאל אותם על חלק האישי ותרומתם להקמת המדינה. קבוצות רבות של צעירים ברחבי הארץ אירחו אותם לערב משמעותי. חלקם עשו זאת ממש ליד המדורה עם הגיטרה והמרשמלו, אחרים עשו זאת בגינות ציבוריות, בבסיסי צה"ל ובמרחבים נוספים.

באופן אישי מצאתי קו ישיר המחבר בין "זיכרון בסלון" לארגון "דור לדור" ול"מסביב למדורה". במובנים רבים, עד לשנים האחרונות, התמקד השיח סביב נושא השואה בטקסים ממלכתיים. מדי שנה היינו עדים לאותם טקסטים ושירים שכולנו מכירים. בשנותיי הבוגרות כמעט ויכולתי לשכוח את מועד יום השואה, אלמלא שמעתי לפתע שיר של יהודה פוליקר ברדיו. החיבור של הדור הצעיר לטקסים ולטקסטים אלו הלך ודעך. למעשה נוצר צורך עז וחשוב לחבר את הדור הצעיר מחדש לזיכרון השואה.

ה"קסם" של זיכרון בסלון לדעתי נעוץ בכך שהוא לא מצמצם את סיפורי השואה למספר סיפורים מוגבל, הוא מאפשר לסיפורים שלא סופרו מקום ובמה, ומאפשר גם לדון בשאלה מדוע אותם הסיפורים לא נשמעו. זיכרון בסלון מהווה עבור ניצולי השואה מקום בטוח לספר את חוויותיהם מאותם הימים.

בעוד שמטבע הדברים הסיפורים המושמעים ב"זיכרון בסלון" מתמקדים בימים לפני קום המדינה, הסיפורים של "מסביב למדורה" המושמעים ע"י נציגי דור המייסדים מתייחסים בהרחבה לתקופה שלפני קום המדינה, רגע הכרזת העצמאות והימים שאחרי. חלק מניצולי השואה שסיפרו את סיפורם האישי בסלון, המשיכו את הסיפור על "החיים שאחרי" במדורה. מנגד, רבים מנציגי דור המייסדים נולדו בארץ ו/או לא חוו את השואה, ורואים ב"מסביב למדורה" הזדמנות ייחודית לשתף בתרומה האישית שלהם להיסטוריה שלנו.

קו נוסף המחבר בעיניי בין הפרויקטים הללו הוא הבין-דוריות. מדהים לראות איך כל כך הרבה צעירים מביעים רצון ועניין לשמוע את הסיפורים מפי הדור הוותיק. בסיום שני הפרויקטים, המשתתפים הוותיקים הביעו הערכה רבה לצעירים שבאו להקשיב וגילו סובלנות והתעניינות רבה. זה לא מובן מאליו. אנו פעמים רבות חוטאים בחוסר סבלנות כלפי הדור הוותיק, וערבים אלו, שמים אותם ואת סיפורם האישי במרכז. ומכאן החשיבות הרבה של הקשר הבין דורי לשני הצדדים".

לנוכח כל המגוון הרחב של העשייה, העתיד של מורן נראה פעלתני לא פחות:

"התכנית האישית שלי היא להמשיך ולהיחשף לכמה שיותר הזדמנויות ונושאים, לא להפסיק ללמוד ולהתנסות. ובעתיד הרחוק יותר, להצליח להתמקד בגזרה אחת (פוליטית או חברתית) ובנושא אחד ושם לנסות ליצור שינוי שורשי ומהותי".

ההרשמה לקראת סיום

למידע חייג 6086*

mirsham@mta.ac.il

ותמיד טוב להיות גם חברים
בקמפוסים הוירטואליים שלנו

insta facebook youtube linkedin