מיכל טופז

מיכל טופז – פורגס

תואר ראשון בפסיכולוגיה (.B.A)
עמותת "שיקום אחר", לשיקום תעסוקתי לבעלי מוגבלויות.
כיום, קצת יותר מעשר שנים אחרי, העמותה בהנהגתה מלווה כ-600 אנשים הרוצים להשתלב בשוק הפתוח וכוללת 50-60 אנשי צוות. הכירו את מיכל.

במהלך לימודי תואר ראשון במדעי ההתנהגות באקדמית תל אביב-יפו, החלה מיכל טופז בהקמה של עמותת "שיקום אחר", לשיקום תעסוקתי לבעלי מוגבלויות. כל זה כשהיא רק בת 23. כיום, קצת יותר מעשר שנים אחרי, העמותה בהנהגתה מלווה כ-600 אנשים הרוצים להשתלב בשוק הפתוח וכוללת 50-60 אנשי צוות. הכירו את מיכל.

מיכל למדה לתואר ראשון במדעי ההתנהגות באקדמית תל אביב- יפו ובשנה השנייה ללימודיה החלה בהקמת עמותת "שיקום אחר". העמותה מחזיקה בשני מפעלים מוגנים בפתח תקווה ובאשקלון, המקנים כלים וכישורים לנפגעי נפש. באמצעות מסלולים שונים בתחום האמנות: שיפוץ, שחזור רהיטים ונגרות, הם עוברים שיקום ויכולים להתפרנס בכבוד.
לפני חמש שנים גויסה מיכל על ידי מנכ"ל עמותת גוונים לנהל את תחום השיקום בדרום ותחת הפרויקטים שהיא מנהלת חוסים גם בית קפה "גוונים" באשקלון והחנות "כלים שלובים", אשר מוכרת מוצרים המיוצרים על ידי עמותות יצרניות ואמנים צעירים. המקומות הללו מספקים תעסוקה והכשרה לאנשים המתמודדים עם מגבלה נפשית."המטרה שלנו היא שכל אחד יוכל לממש את הרצון התעסוקתי והשאיפות שלו, ואנחנו נותנים להם את התמיכה והדחיפה לכך."

מיכל מספרת שנכנסה לתחום בגיל 23 מבלי לדעת כלום לגביו, "תחום בריאות הנפש מאד רתק אותי ורציתי ליצור מסגרת אחרת, יותר יצירתית ומשמעותית ממה שהיה קיים באותה תקופה, זה מה שדחף אותי.לא רציתי להיכנס למסגרת מסוימת ולהיתקל בתקרת זכוכית ותחום היזמות הוא תחום שסקרן אותי מאז ומתמיד".

אחרי ההחלטה הגיעה העבודה הקשה. היא החלה בתהליך של הרישום הטכני אצל רשם העמותות וקבלת האישור מול משרד הבריאות.את משרד הבריאות היא הצליחה לשכנע לתת לה הזדמנות וכך הקימה מפעל מוגן קטן של שיפוץ רהיטים בפתח תקווה, משם העמותה החלה להתפתח.
"שמתי הון עצמי קטן ומשם הייתה עבודה מאד גדולה ומורכבת של גיוס כספים וניהול תקציבים, בתחום של שיקום בריאות הנפש יש מימון של 70-80% מהפעילות של משרד הבריאות כי הוא קונה מאתנו שירותים, למדינה אין מסגרות שיקום שלה, הכל זה דרך יזמים ועמותות ושירותים שונים בקהילה וזה קצת עזר, אבל עד שלא גדלים ומתפתחים אין יציבות כלכלית. למזלי הייתה מסגרת מאד יצירתית ותורמים התאהבו בפעילות וכך התחלתי לגייס כסף מכל מיני תורמים וקרנות. אחרי בערך ארבע- חמש שנים והרבה לילות בלי שינה, הפעילות גדלה והדברים התחילו להתייצב מבחינה כלכלית. ברגע שזה קרה, כבר יש יותר חופש ליצור ולעשות ויותר שקט נפשי לפתח כל מיני דברים. האתגרים לא מפסיקים, זה תחום שמורכב ממרכיב עסקי ומרכיב חברתי, וזה לא פשוט. עד היום יש הרבה אתגרים וזה חלק מהכיף שלי."

פרויקט נוסף שהעמותה מקדמת הוא פרויקט של תעסוקה נתמכת שעובדים בו 300 איש בשוק הפתוח, כאשר הצוותים של הפרויקט הספציפי הזה,שנפרש מבאר שבע עד נתניה, עוזרים לאנשים למצוא עבודה בתחום שהם מעוניינים בו, וזה כולל כתיבת קורות חיים הכנה לראיון עבודה והתגברות על המכשולים. בנוסף, העמותה גם מפעילה פרויקטים מעבריים בקהילה, כמו כן יש בעמותה גם מסגרת של פנאי,שילוב של אנשים שרוצים להשתלב בפנאי וצריכים סיוע.

"יש סיפוק מאד גדול, באמת כיף, אבל עדיין יש הרבה תסכולים כמו בכל עסק עצמאי. נקודות האור הן כשמסתכלים מהצד על פרויקט מסוים או על אדם שעבר תהליך מדהים ויצא לעבוד בשוק הפתוח ומדבר ונראה בצורה כל כך שונה ממה שהוא היה קודם לכן, ואלו הדברים שעושים טוב על הלב."

השאלון הקצר:

מה את עושה כשאת קמה בבוקר?
שותה קפה ומרימה טלפון לאמא שלי. אמא שלי עבדה בתחום בריאות הנפש הרבה שנים וזאת אחת הסיבות שנכנסתי לעסק. דרכה הכרתי את התחום לעומק.

מה את אוהבת לעשות בזמנך הפנוי?
אוהבת לטייל, ולטוס לחול. חברים זה דבר שמאד חשוב לי ואני אוהבת מאד להיות עם אנשים, חברים ומשפחה ולבלות עם בן זוגי המקסים.חוץ מזה אני אוהבת לחקור נושאים שמעניינים אותי כמו יזמות עסקית ועיצוב תעשייתי, ולאכול וללכת למסעדות חדשות. אני גם מאד אוהבת ללכת לים, ועושה ספורט- אוהבת לרכב על סוסים- זה תחביב של שנים וסקי מים זה אהבה מאד גדולה שלי.

מהי האפליקציה האהובה עליך?
Etsy

ספר אהוב/מומלץ עליך?
הספר האחרון שקראתי זה "כל הסוסים יפים" רומן הרפתקאות מקסים.

מוטו לחיים?
המוטו שהכי מלווה אותי זה תעשה את הכי טוב שאתה יכול אם יש לך מטרה חשובה וגם אם אתה נכשל אין לך מה להתאכזב כי עשית מה שיכולת.

הרגל שהיית רוצה להיפטר ממנו ?
לקטוע אנשים, הרבה אנשים בסביבה הקרובה שלי מתלוננים על זה, אז נראה לי שזה הרגל שהייתי שמחה להיפטר ממנו.

בעוד חמש שנים את תהיי?
בשאיפה בבוסטון בתואר שני בהרווארד במנהל ציבורי.

ההרשמה לקראת סיום

למידע חייג 6086*

mirsham@mta.ac.il

ותמיד טוב להיות גם חברים
בקמפוסים הוירטואליים שלנו

insta facebook youtube linkedin