ערן פסטרנק

ערן פסטרנק

תואר ראשון בכלכלה וניהול (.B.A)
שותף בפסטרנק שהם
המודלים שלמדנו בתואר ראשון אמנם לא עוזרים לנו בעבודה היומיומית. אבל הלמידה שלהם נתנה לנו את המיומנויות הדרושות להצליח בה

"נצלו את הלימודים לתואר כדי לאמן את הכישורים האנליטיים ואת המיומנויות שלכם – כך תוכלו להתמודד טוב יותר עם הפרקטיקה". כך אומר ערן פסטרנק, שותף בפסטרנק שהם, בוטיק  השקעות לניהול תיקים ללקוחות אמידים החל מסך של 1 מיליון ₪.

 

ערן, בוגר בית הספר לניהול וכלכלה באקדמית בעל ניסיון עשיר במערכת הבנקאית ובשוק ההון, מעביר את המסר הזה גם לסטודנטים אותם הוא מלמד, כדי לשתף אותם לא רק בידע התיאורטי הרב שצבר אלא גם בפרקטיקה שהוא חווה ביום יום, כמי שעומד בראש חברה דינמית כל כך:

"אנחנו מנהלים השקעות וזו אחריות גדולה בניהול כסף של אנשים אשר מושקע בעולם סוער ולא וודאי. הווה אומר: מניות, אגרות חוב, מט"ח, סחורות. זה שוק תנודתי מאוד בו מצופה ממך לא רק לשמור על הכסף אלא גם לדעת איך להגדיל את התשואה שלו. היריעה שבה אנחנו פועלים רחבה מאוד הן בהיבט הגיאוגרפי והן בסוגי הנכסים להשקעה.. מה שקורה בקצה אחד של הגלובוס משפיע על הקצה השני. אנחנו צריכים לדעת להכיר את מקבלי ההחלטות, לקרוא את סקירותיהם,מחקרים וכן לדעת לסנןולנתח את המידע הרב הקיים המודלים שלמדנו בתואר ראשון אמנם לא עוזרים לנו בעבודה היומיומית. אבל הלמידה שלהם נתנה לנו את המיומנויות הדרושות להצליח בה".

 

מבנק לאומי – עד להשקעות בוטיק

"אני שותף בפסטרנק שוהם, העוסקת בניהול הון למשפחות עשירות. את המסלול האישי התחלתי באקדמית. לאחר מכן, המשכתי לתואר שני באוניברסיטת בר-אילן במינהל עסקים בהתמחות במימון.

את הפרקטיקה התחלתי במערכת הבנקאית. אני בוגר מסלול עתודה ניהולית בבנק לאומי. עבדתי שם כחמש שנים, במגוון תפקידים, גם בתחום האשראי ומימון חברות, וגם כיועץ השקעות בכיר. ב-2005, בעקבות הרפורמה של ועדת בכר, המשכתי לבית ההשקעות תמיר פישמן, שבו כיהנתי בתפקידי האחרון כסמנכ"ל. עבדתי שם חמש שנים. האחריות שלי הייתה בעיקר על פעילות הליבה של בית ההשקעות.

ב-2010, ביחד עם מספר שותפים, ייסדנו בוטיק השקעות בתחום ניהול השקעות ללקוחות העשירים בישראל. ההתמקדות שלנו היא בחתך אוכלוסיה של האלפיון העליון, בניהול תיקים של החל ממיליון ש"ח.

כיצד מיישמים את הידע שנרכש בתואר בעבודה השוטפת?

"ביום יום, אין הרבה קשר בין התיאוריה לפרקטיקה. הנושאים אותם אתה לומד במאקרו, במיקרו ובסטטיסטיקה, אינם באים לידי ביטוי בקריירה .. אז נשאלת השאלה למה לעשות את התואר הראשון? התואר הראשון הכרחי כי הוא מקנה לך את היכולת לדעת איך לעבד מידע, איך לעבוד בלחץ, להתמודד עם מצבי חוסר וודאות. בדיוק כמו מבחן מקיף בו אינך יודע על מה תשאל, על מה חשוב לענות והאם תעמוד בזמן. אתה מסיים את התואר עם יכולת לעבד ולנתח חומר ולנפות את העיקר מהטפל, להבין מספרים מהר ולקבל החלטות על סמך אותם נתונים בצורה מהירה ואיכותית. אפשר לסכם את זה שאתה מקבל חשיבה ביקורתית ויכולת ניתוח".

מהם התפקידים השונים שנמצאים בבית השקעות, ובהם אפשר להשתלב?

"בפעילות שלנו יש מגוון תפקידים ולכל תפקיד תחום התמחות משלו. אפשר להתחיל לדוגמא באנליסטים. האנליסט הוא למעשה איש מקצוע שמנתח את ההשקעה, מנתח את המניה ומציג את החברה בועדת ההשקעות. היום ההחלטה האם להשקיע במניה כזאת או אחרת לא נתונה בידי מנהל בודד אלא בידי ועדת השקעות, שהיא למעשה מעין סיעור מוחות שקובע האם ההשקעה ראויה או לא. האנליסט מביא את הנימוקים ואת ההמלצות, על בסיס פגישות עם כל חברה שבה הוא שוקל להשקיע.

בנוסף, יש גם את אנשי תפעול המערכות. מדובר בתוכנות מורכבות שמדברות ומתקשרות עם כל הבנקים ועם הבורסות. יש את מנהלי הלקוחות אשר עומדים בקשר עם המשקיעים ומחליטים למשל שלקוח כזה או אחר יכול להגדיל את הריסק בתיק שלו מ-20% ל-40% לדוגמא, כי התפנה לו כסף נזיל. כמו כן, ישנם אנשי המכירות והפיתוח העסקי.

הלקוחות שלנו ממלאים פונקציות מאוד בכירות במשק, אך עד כמה שהם בקיאים בעולם התוכן עליו הם אמונים, הם לא אנשי השקעות ולכן הם פונים אלינו. מי שמטפל בהם חייב להיות אוטוריטה מקצועית שאפשר לתת בה אמון מלא".

מה הפרופיל המתאים לעבודה בבית השקעות בכלל ובבית ההשקעות שלכם?

"צריך לזכור שלכל אדם, יש יכולות שונות. יכול להיות שאחד יתאים להיות אנליסט ואחר יתאים להיות משווק או איש פיתוח עסקי. בכלל, לא רק בשוק ההון אלא בכל תפקיד, בכל קריירה, לכל משרה מתאים פרופיל התנהגותי ואישיותי אחר.

אם הייתי מחלק את זה בצורה דיכוטומית, הייתי אומר שיש אנשים שנהנים ומקבלים דרבון מאתגר אנליטי. הם מתאימים יותר להיות אנליסטים: רוצים עוד ועוד לחפש, לנתח, להבין משהו שכל המתחרים לא ראו ולעשות את זה בצורה הטובה ביותר. הם ניחנים לרב ביכולת ריכוז ועבודה עצמאית ובה להפיק תובנות מדוחות כספיים ומחומר כתוב.

לעומתם, יש אנשים שצריכים את האינטראקציה עם הסביבה: לפגוש אנשים, לעבוד בתוך צוות וללוות לקוחות, כי זה מה שמחייה אותם: אותה דינאמיקה עם הקהל. אלה אנשים שהם בחזית: פיתוח עסקי, מכירות, שיווק. סטודנט או בוגר טרי של גוף אקדמי יכול להבין מכאן מה הכיוון שיתאים לו יותר. אין פה נכון ולא נכון".

איך למעשה מתחילים? מה הצעד הראשון?

"כרטיס הכניסה לשוק ההון הוא רישיון. אי אפשר לעבוד בתעשייה שלנו בלי רישיון לניהול או לשיווק השקעות. צריך לעבור את המבחנים של רשות ני"ע ולאחר מכן התמחות. כל מי שרוצה להיכנס ולעבוד בתחום הזה חייב להבצטיידבאורך נשימה רב, עליו להבין שמתחילים מלמטה. גם אם התפקיד הוא לא חלום חייו, ממנו הוא יכול להתפתח ולצמוח. מדובר בתפקידים כגון: בק-אופיס, מינהלה או טלמיטינג.

ב-9.5 במסגרת יריד התעסוקה השנתי של האקדמית, יגיע גם ערן ונציגי בית ההשקעות פסטרנק במטרה להיפגש עם הסטודנטים והבוגרים:

"אנחנו מחפשים אנשים רהוטים, איכותיים ובעלי יכולות מכירה. מי שמתאים לתפקיד יקבל הכשרה מסודרת, תומכת, לתפקיד שמטרתו לתאם פגישות עם לקוחות פוטנציאליים. חשוב לזכור שמדובר בלקוחות מאתגרים ובכירים מאוד. תיאום הפגישות יאפשר לנו להציע לבעלי ההון את שירותנו ולגייס אותם לחברה. לאחר שנה בתפקיד, אפשר להמשיך להתקדם ולהתמחות בניהול השקעות. מי שמוערך על ידי המערכת, אבל גם יודע להעריך את המערכת יוכל להתפתח ולהתמחות לצד הצוות המקצועי שלנו, שמורכב ממנהלי תיקים בעלי רקורד עשיר ורב שנים בשוק ההון הישראלי, עם ניסיון במגוון תפקידי מפתח בתעשייה.

לסיום, הטיפ שלך לסטודנטים או לבוגרים?

"אל תתנו לקריירה לנהל אתכם. נהלו אתם את הקריירה. הווה אומר: צניעות, סבלנות. כל מקום ראוי, גם אם הוא לא קרוב ב-100% לעולם התוכן שלכם. ברגע שיש לכם דריסת רגל במערכת, הגיעו לעבודה עם אמביציה, מוטיבציה והפגינו יכולות. כך תוכלו להגיע לאן שתרצו.
ממליץ לכם לא לבחול בשום תפקיד, התחילו והוכיחו את עצמכם. זה מאוד חשוב: אף אחד לא מחכה לכם ואתם צריכים להילחם ולהוכיח. בהצלחה!"

ההרשמה לקראת סיום

למידע חייג 6086*

mirsham@mta.ac.il

ותמיד טוב להיות גם חברים
בקמפוסים הוירטואליים שלנו

insta facebook youtube linkedin