פרופ' אריה קרמפף

פרופ' אריה קרמפף

ראש התכנית לתואר ראשון בפכ”מ*: פילוסופיה-כלכלה-מדע המדינה (.B.A), בית הספר לממשל וחברה

אודות

פרופ’ קרמפף הוא חבר סגל בכיר בבית הספר לממשל וחברה במכללה האקדמית תל אביב יפו, והוא עומד בראש התוכנית הבינתחומית לכלכלה, פילוסופיה ומדע המדינה (פכ”מ) במכללה האקדמית של תל אביב יפו. תחומי המחקר וההוראה שלו הם כלכלה פוליטית, היסטוריה כלכלית ויחסים בינלאומיים. הוא מתמחה בהיסטוריה הכלכלית של ישראל, בנקים מרכזיים, גלובליזציה פיננסית וההיסטוריה של המחשבה הכלכלית.

קרמפף שימש כפרופסור אורח במחלקה לממשל באוניברסיטת הארוורד (Department of Government at Harvard University) שם לימד קורס על הכלכלה הפוליטית של ישראל וכן סמינר על גלובליזציה פיננסית, וזכה לציון לשבח על איכות ההוראה מן האוניברסיטה. לפני כן, קרמפף היה חוקר אורח במחלקה למדע המדינה באוניברסיטה החופשית של ברלין ( Freie Universität), ובמכון מקס פלנק להיסטוריה של המדע בברלין (Max Planck Institute for the History of Science). הוא בעל תואר ראשון (BA) בפיזיקה ואסטרונומיה מאוניברסיטת תל אביב, ותואר שני (MA) ודוקטורט (PhD.) בהיסטוריה ממכון כהן להיסטוריה ופילוסופיה של המדעים והרעיונות מאוניברסיטת תל אביב.

תחום המחקר העיקרי של פרופ’ קרמפף בשנים האחרונות הוא יחסי הגומלין בין מודל הצמיחה של ישראל בתקופה הפוסט-פורדיסטית (ניאו-ליברלית)  וסוגיות של בטחון לאומי. במסגרת מחקר זה קרמפף בוחן את כיצד סיכונים ביטחוניים ותלות כלכלית ופוליטית של מדינות קטנות ובינוניות משפיעה על מודל הצמיחה שלהם. פרוייקט מחקר זה ממומן על-ידי מענק מחקר של הקרן הישראלית למדע (2019-2023). מחקר זה מתבסס על ספריו העוסקים בהיסטוריה הכלכלית של ישראל: המקורות הלאומיים של כלכלת השוק (2015) ו-The Israeli Path to Neoliberalism (2018).
בנוסף למחקרים על ישראל, פרופ’ קרמפף פרסם מספר מאמרים על בנקים מרכזיים. בכלל זה, על בנק ישראל, הבנק של אירופה והבנק הפדרלי האמריקאי. פרטים נוספים על פרסומיו למצוא באתר האינטרנט שלו.

פרופ’ קרמפף עומד בראש הפורום לכסף, אשראי ובנקאות הפועל בחסות האגודה הישראלית להיסטוריה כלכלית, הוא חבר בועד המנהל של האגודה הישראלית ליחסים בינלאומיים, וחבר מערכת בכתבי העת תיאוריה וביקורת ו- Journal of Israeli History.

בגין עבודותיו זכה ד”ר קרמפף במלגות ופרסים ביניהם מענק מחקר מקרן המדע האוסטרית (Joint Excellence in Science and Humanities Grant of the Austrian Science Foundation), פרס מאמר מצטיין מטעם האגודה לקידום הסוציולוגיה הכלכלית (SASE), פרס חוקר צעיר מטעם האגודה להיסטוריה כלכלית (Young Scholar Award at the History of Economics Society Annual Conference, Notre Dame University), ובפרס עבודת דוקטורט מצטיינת מעם המחלקה ללימודי ישראל באוניברסיטת ניו-יורק (Adler Dissertation Award for an outstanding dissertation about Israel Studies submitted during 2009, granted by the Skirball Department of Hebrew and Judaic Studies, New York University)

קורסים נבחרים

מבוא ליחסים בינלאומיים
כלכלה פוליטית
כלכלה ללא כלכלנים
מן המעברה למעמד הבינוני: ההיסטוריה של המזרחיות בישראל
הפוליטיקה והסוציולוגיה של הכסף (סמינר)
Financial Globalization
ההיסטוריה הכלכלית של הקפיטליזם העולמי
האיחוד האירופי: מוסדות ותהליכים
מריבונות למשילות גלובלית
אתגרים גלובליים: סוגיות ביחסים בינלאומיים
ההרשמה בעיצומה