7 זום: טיפים לשיחות זום אפקטיביות ויעילות

איך שלא נסתכל על זה – עידן הזום פרץ לחיינו, ודומה שגם לאחר החזרה לשגרה שיחות הוידאו כאן כדי להישאר. ולמדיה החדשה חוקים משלה – בין אם בעבודה, בשיחה משפחתית או בשיעור אקדמי. זה הזמן לעשות זום על כללי ההתנהלות (והנימוס) בשיחות וידאו מרובות משתתפים:
October 11, 2021
ZOOM
 1. הקפידו תמיד להקדים
  מפגשי וידיאו מבליטים מתי הקולגות מגיעים באיחור, וקשה מאוד להסוות אותם. הימנעו מאיחורים לפגישות או שיעורים – ויפה שעה אחת קודם : )
 2. הפעילו מצלמה
  אווטארים ותצלומים מוכנים מראש כבר אינם מתקבלים בישיבות במקומות עבודה וקשה לקחת אותם ברצינות. האמת? יש בכך מן ההיגיון: כשאתם פותחים מצלמה זה מראה על רצינות, הקשבה, נגישות ויכולת ליצור קשר עין על אף המגבלות.
 3. שמרו על השקט – בקול אבל גם בתנועה
  אל תצעדו הלוך ושוב, זה יכול לגרום לקולגות להפסיק להקשיב להמשך הפגישה כי הם צופים בכם. ואם בכל זאת החלטתם לעבור למקום אחר – וודאו כי המצלמה כבויה, כדי לא לסובב להם את הראש.
 4. וותרו על המולטי-טאסקינג
  סגרו את שאר החלונות במחשב על מנת להיות באמת נוכחים בישיבה. כלל הנימוס הזה תקף כמובן לשיחות טלפון או שיחות עם נוכחים נוספים בחדר.
 5. סגרו את הדלת של החדר/משרד
  וודאו שאתם יושבים בחדר סגור ללא הפרעות של המשפחה או חברים.
 6. הימנעו מאכילה בזמן שיחת וידיאו
  ותחסכו את רעשי הלעיסה לשאר המשתתפים… בקבוק שתיה או קפה לגיטימיים בהחלט (ובלבד שאתם מקפידים לשמור על השקט…)
 7. למדו להשתלב בדיון
  שימו לב כיצד נכנסים לדיון או מבקשים זכות דיבור, לכאורה מדובר בפעולה שונה בתכלית לזו שהיינו מורגלים בה בשיחות פרונטליות. לאפליקציות של שיחות ועידה קיימים מספר יישומים שיאפשרו לכם להודיע מראש ובעדינות שאתם מבקשים את זכות הדיבור (צ’ט פנימי, למשל).

 

ומילה או שתיים על מסקנות הסטודנטיות והסטודנטים מחוויית הלימודים מרחוק, כפי שהתקבלו מסקר שביעות רצון שנערך באקדמית תל־אביב-יפו:

 • א. רוב הנשאלים הצהירו כי זמן הקשב המרבי בשיעורי זום הוא כשעה אחת.
 • ב. הנשאלים בקשו להקפיד בעת הרצאה פרונטלית על מעבר למצב “השתק” לשאר הנוכחים (המרצים יכולים לעשות זאת בלחיצת כפתור אחת שמשתיקה את שאר הנוכחים ומונעת רעשי רקע).
 • ג. מרבית הנשאלים הצהירו כי הקשר האישי לימודי עם סטודנטים אחרים חסר להם.
ההרשמה בעיצומה