קורס התנסותי star icon

פסיכולוגיה (.B.A)

יהודים-ערבים: דיאלוג, קונפליקט ויחסים

מרצה
ד"ר סאמר חלבי
דוא"ל
halabisa@mta.ac.il

הקמפוס האקדמי מהווה צומת חינוכית חשובה בחיי הפרט והקבוצה ברמה האישית ובהתפתחות המקצועית. סטודנטים אשר לומדים בקמפוס האקדמי מקבלים את ההכשרה אשר תעזור להם להשתלב בשוק העבודה ולהפוך לגורמים יוצרים ומייצרים. לצד ההכשרה המקצועית הלימודים בקמפוס מהווים הזדמנות מצוינת עבור הסטודנטים להיחשף לאוכלוסיות השונות ולצרכיהן הייחודים כמו גם להכיר את יחסי הכוח הפוליטיים ואת ההבניות החברתיות השגורות בחברה הישראלית תוך הזדמנות להציב עליהם שאלות תוך העלאת איכות הדיאלוג. קונפליקטים הם בעלי השפעות פסיכולוגיות- חברתיות על היחידים בתוך החברה, ולכן יש לפעול בכדי לשנות תפישות ואמונות חברתיות על הצד האחר. אחת הדרכים לעשיית שלום ברמת יחידים וקבוצות בשטח היא הדיאלוג הטרנספורמטיבי.

 

דיאלוג ערבים יהודים – חוויה מבוססת תיאוריה

 

קונפליקטים הם בעלי השפעות פסיכולוגיות- חברתיות על היחידים בתוך החברה, ולכן יש לפעול בכדי לשנות תפישות ואמונות חברתיות על הצד האחר. אחת הדרכים לעשיית שלום ברמת יחידים וקבוצות בשטח היא הדיאלוג הטרנספורמטיבי. זהו תהליך שבו שני הצדדים עוסקים עם אי הסכמה או קונפליקט ביניהן דרך ביטוי של עצמם, הקשבה אחד לשני הכוללת רגשות, וחווים נקודות מבט וערכים אחד על השני. דרך דיאלוגים כאלו הצדדים בונים עצמם, מרחיבים את גבולות העצמי ומכלילים חלקים של האחר בתוכם. על ידי כך תפישות  ויחס לאחר משתנות ונוצרות הבנה וקבלה של חוויות ועמדות של האחר.

לפי כן, התערבות במערכת היחסים היהודית ערבית הנה צעד
Course Description חשוב לקראת בניית יחסי אימון ושיתוף פעולה לצורך שינוי ביחסים ובאקלים האוניברסיטאי, שינוי שעשוי ליצור השפעה בקרב מקבלי ההחלטות של המוסד האקדמי בכוון של קידום תהליכי שינוי לקראת בניית מרחב של אזרחות משותפת. ברמה הקבוצתית שיתוף פעולה ביצירת מרחב של אזרחות משותפת בין מנהגי הסטודנטים עשוי להביא להפגת המתח האתני בין הקבוצות ושיתוף פעולה שמטרתו הכרה וקבלה של האחר.

דרישות הקורס – השתתפות פעילה במפגשים השבועיים. בחלק מהמפגשים נשמע הרצאות תיאורטיות הנוגעות לתיאוריות מרכזיות בתחום של יחסים בין-קבוצות, קונפליקטים ופתרון קונפליקטים, סטירי וטיפים ודעות קדומות. בחלק השני יתנהל דיון קבוצתי בהנחיית שתי מנחות. כמובן, בגלל האופי הדינאמי של הקורס הנוכחות הנה חובה!

banner