קורס התנסותי star icon

פסיכולוגיה (.B.A)

התערבות פרא טיפולית

מרצה
גב' חמוטל רז-שילוח
דוא"ל
razhamutal@gmail.com

תחום הטיפול בהורים ותינוקות הינו אחד התחומים המתפתחים והנחקרים ביותר בתחום הפסיכולוגיה הקלינית וההתפתחותית העכשווית. הקורס יאפשר לסטודנטים הכרות ראשונית עם תחום טיפולי זה והתנסות מעשית בו. הקורס יחשוף את הסטודנטים למפגש ייחודי עם השלבים הראשונים בהתפתחות האנושית: הפיזית, הרגשית, החברתית, והקוגניטיבית. כמו גם השלבים הראשונים בהיווצרות קשר ובגורמים המעודדים והמעכבים התפתחות זו.
ההתנסות תאפשר למשתתפים לשכלל ולהרחיב את יכולותיהם ליצירת קשר משמעותי וטיפולי עם שפה של פעוטים שבעיקרה הינה שפה לא מילולית, אלא תחושתית וחוויתית )קשר טיפולי שאינו מובן מאליו בהתחשב בהגדרה של פרויד את הפסיכואנליזה כריפוי בדיבור( שפה לא מילולית המהווה חלק משמעותי גם בפסיכותרפיה הן של ילדים והן של מבוגרים. דרך התנסות יוכל כל אחד מהמשתתפים לפגוש ולהתבונן בכל קשת הרגשות, המחשבות, השאלות המודעות והלא מודעות שמפגש כזה עם איזורי הנפש הפרימיטיבים ביותר מזמן. כמו גם עם האופנים השונים שבהם ניתן לגעת, להפגש ולעבוד עם איזורים אלו.

במובן זה מזמנת ההתערבות מפגש ראשוני עם עולם הפסיכותרפיה, עם הגורמים המשחקים תפקיד משמעותי ורב עוצמה ולעיתים קרובות נסתר בקשר ובתקשורת עם מטופל, בשלבים שונים של הטיפול .
עם שאלות מהותיות בתהליך הטיפולי כגון: כיצד מתחילים קשר טיפולי, כיצד הוא נמשך ומסתיים. מה התפקיד של המטפל בתהליך, איזה אמצעים עומדים לרשותו , מהם הגורמים המעודדים ומעכבים שינוי אצל המטופל, ושאלות של מחויבות התמסרות ואתיקה בטיפול בכלל ובטיפול בפעוטים וילדים בפרט.  הקורס ייתן גם בסיס ואוריינטציה תיאורטית ראשונית בתחום התפתחות תינוקות וטיפול הורה תינוק.

כמו כן ילמדו הסטודנטים לתאר בכתיבה מפגש טיפולי, לנסח תהליך שלהתערבות טיפולית לדוח מסכם , להציג את עבודתם להורים ולגורם טיפולי בקהילה.

הקורס הנו קורס התנסותי ייחודי שיינתן ע”י פסיכולוגית קלינית ופסיכואנליטיקאית מנהלת “המרכז לטיפול הורה תינוק”

 

  • ההתנדבות תערך ב 2 מעונות רב תכליתיים של ויצ”ו ביפו, בכל מעון יעבדו 5 סטודנטים.
  • כל סטודנט/ית תקבל 2 תינוקות בגילאי 3-0 ( נשתדל שיהיו בגילאים שונים),ותעבוד באופן פרטני עם כל תינוק/פעוט במשך שלושת רבעי שעה (סה”כ שעה וחצי של התנדבות), אחת לשבוע, למשך שנה אקדמית. ההתנדבות תערך גם בחופשת הסמסטר.
  • לתוכנית יבחרו תינוקות ופעוטים אשר יופנו ע”י צוות המעון. הפעוטים שיבחרולתוכנית הינם כאלו המתקשים להסתגל רגשית למעון ו/או בעלי עיכוב רגשי והתפתחותי, הזקוקים ללווי ותמיכה פרטנית. המתנדב/ת יצור עם התינוק/פעוט קשר ואינטראקציה באמצעות משחק, שירה, סיפור, שפה וכו’. הסטודנט/ית יעזור לפעוט להרחיב את יכולותיו בתחומי ההתקשרות הבין אישית קודם כל עם הסטודנט/ית )המטפל/ת(, כמו גם עם פעוטים בני גילו, מטפלות במעון וכו’. המטרה של ההתערבות היא להרחיב ולחזק את יכולות התינוק /פעוט הן באופן התפתחותי והן רגשי בהתמודדות שלו עם סביבת המעון. ההתנסות תכלול עבודה רגשית והתפתחותית פרה-טיפולית עם תינוקות בלבד (ללא הורים).

 

 

אופן ההתערבות:

  • כל הסטודנטים יערכו את ההתנדבות ביום ושעה קבועים. בהתאם לשעה והיום הנוחים למעון. (המרצה בקורס תתאם את המפגשים).
  • בתום כל מפגש תכתוב הסטודנט/ית דו”ח המתאר באופן מפורט ככל האפשר את המפגש השבועי שלו/ה עם הפעוטים, ובו מהלך ההתנסות, האינטראקציה עם הפעוט, תחושות שעלו במפגש, שאלות דילמות וכ”ו. הדו”חות יועברו אחת לשבוע למרצה. כמו כן תשתתף כל סטודנט/ית בשיעור שנתי, אחת לשבועיים, שיכלול הדרכה קבוצתית על העבודה עם הפעוטים ולימוד חומר תיאורטי רלוונטי. פעמיים בשנה )בחופשת הסמסטר ובסוף השנה( יידרש הסטודנט/ית לכתוב דו”ח מסכם על עבודתו עד לאותה עת. לאחר הכתיבה בחופשת הסמסטר יערך מפגש בין הסטודנט, צוות המעון, בליווי המרצה. בתום השנה יערך מפגש סיכום בין הסטודנט/ית להורי הפעוטים שאותם ליווה, העוס”ית של המעון והמרצה.
  • הקורס יכלול קבוצה של כ 10 סטודנטים משנים ב’ וג’ של הב.א בפסיכולוגיה במכללה.
  • הסטודנטים שירשמו יעברו ראיון קבלה לקורס. במקרה של עודף מועמדים תערך הגרלה בין המועמדים המתאימים.
  • בשל רגישות התחום של הטיפול בתינוקות דורשת הנהלת ויצ”ו מגברים שירצו להשתתף בקורס, ולעבוד במעונות להביא אישור מהמשטרה על אי צקיום תיק פלילי.
ההרשמה בעיצומה