קורס התנסותי

לימודי משפחה (.M.A)

מתאוריה לאייטם: סדנת עיתונות

מרצה
ד"ר נועה לביא
דוא"ל
lavie@mta.ac.il

בעידן המכונה עידן ‘פוסט עובדתי’ עידן אשר בו פוליטיקאים, מדינאים, אקטיביסטים ואף אנשי תקשורת מואשמים תדיר בהפצת “חדשות שקריות” (Fake News) ורוב המידע התקשורתי נצרך באמצעות הרשתות החברתיות, נדמה כי תפקידה של העיתונות\התקשורת החוקרת כשומרת הדמוקרטיה הולך ונמוג. מטרת סדנה מעשית זו היא לבחון את זירת התקשורת העכשווית במעבר מתיאוריה למעשה. בהתבסס על תיאוריות העוסקות בהשפעת התקשורת המודפסת והדיגיטלית על החברה והפוליטיקה בימנו ילמדו התלמידים\ות כתיבה עיתונאית, תחקירנות ועריכת דסק עיתונאי, זאת, תוך דגש על חשיבות העיתונות החופשית בחברה דמוקרטית.

השיעורים הראשונים יוקדשו להבנת הרקע התיאורטי לתפיסת התקשורת בכלל והעיתונות בפרט כנדבך מרכזי בחברה דמוקרטית. לאחר מכן, יתנהל דיון בנושאים חברתיים ופוליטיים אשר על סדר היום והסטודנטים.ות יחלו להתנסות בכתיבה עיתונאית מעשית. כמו כן, ילמדו התלמידים\ות בחירת נושא עיתונאי וצמצומו, יתרגלו כתיבה עיתונאית בנושאים שונים – פוליטיקה, תרבות, קהילה, כלכלה, ספורט ועוד. התלמידים\ות ילמדו טכניקות עכשוויות של “עיתונאות אישית” (Personal Journalism), עיתונות מכוונת שינוי חברתי ועבודת צוות של דסק חדשותי.

את הסדנה ילווה אופיר שמיר, בוגר הקורס ובוגר החטיבה לתקשורת פוליטית בבית הספר לממשל וחברה. כיום אופיר הוא עורך חדשות וכתבות בYnet. כמו כן, תלווה אותנו שירלי וייל-אברמוביץ, בוגרת בית הספר לממשל וחברה במכללה, עורכת לשון, עורכת במעריב ומפיקה ברשת ב’ (כאן תאגיד השידור הציבורית). במהלך הסדנה יתארחו אנשי תקשורת ועיתונאים.ות בולטים.ות שיעבירו הרצאות בתחומי התמחותם.ן.  במקביל הסטודנטים.ות יפרסמו במהלך השנה כתבות מסוגות שונות במקומון האינטרנטי של המכללה, “עכשיו” אשר יקודם גם על ידי המכללה.  כמו כן, בסוף השנה יתקיים כנס בנושא עיתונות ‘פייק ניוז’ ודמוקרטיה ובו יתארחו עיתונאים ופוליטיקאים והסטודנטים.ות יציגו כתבה שלהם המבוססת על תחקיר עומק.

banner